Mentalny Ja
Czyli inspiracja dla Ciebie

Jedna rzecz, która albo Cię pogrąża albo Cię wspiera

Jedna rzecz, która albo Cię pogrąża albo Cię wspiera

Być może nie zdajesz sobie z tego tak do końca sprawy, ale prawdopodobnie ciągle robisz jedną rzecz, która w dużym stopniu ma wpływ na to jak się czujesz. W zależności od tego, jak to robisz, będziesz albo się wyniszczał mentalnie, albo będzie to miało bardzo pozytywne skutki dla Ciebie, wpływając na to jak się czujesz oraz jakie postępy osiągasz. 

 

Mowa tutaj o porównywaniu się z innymi, i nieważne w jakim zakresie to robisz, czy to jest Twój wygląd czy to co posiadasz, rezultat zazwyczaj jest taki sam, czyli czujesz się do niczego, ponieważ tak się składa, że nierzadko mamy tendencję do porównywania się z ludźmi, którzy w naszym mniemaniu są w czymś od nas lepsi, a to może prowadzić do obniżenia naszego poczucia wartości oraz braku wiary w swoje możliwości.

Porównywanie się z innymi a Twoje samopoczucie

Pewnie warto zastanowić się tutaj, dlaczego w ogóle to robimy, dlaczego porównujemy się z innymi, co w ten sposób chcemy osiągnąć. Czy ma to związek z tym samym wyścigiem szczurów, z którym często mamy do czynienia w pracy, że chcemy być lepsi we wszystkim od innych, po prostu wygrać za wszelką cenę? Przypomina mi się tutaj pewne badanie na temat tego, jak się czujemy, w zależności od tego, jak inni nasi koledzy zarabiają w porównaniu z naszymi zarobkami . Wynik tego badania był całkiem ciekawy, aczkolwiek potwierdzający pewne negatywne stereotypy, a mianowicie, że to, co się liczy, to to, aby zarabiać więcej od naszych kolegów, nawet wtedy,  kiedy moglibyśmy zarabiać więcej niż obecnie, ale mniej niż nasi koledzy.

Teoretycznie wydaje się, że zawsze powinny interesować nas większe zarobki, ponieważ można więcej za nie kupić,  jednak z badania wynika, że niezupełnie tak jest, i że to, co faktycznie nas interesuje, to zarabianie więcej niż inni.

Czy porównywanie się z innymi ma jakikolwiek sens albo czy może mieć jakikolwiek pozytywny sens?

Być może tak, jeśli zrobisz to we właściwy sposób. Możesz zadać sobie tutaj pytanie o to, z kim należy się porównywać oraz czy jest to dla Ciebie zdrowe, jeżeli ciągle porównujesz się z osobami, które mają więcej, które są w czymś lepsze. Przecież z góry wiadomo jaki będzie rezultat tego. Jest niemal pewne, że poczujesz się gorzej. To jest jak samospełniająca się przepowiednia, planujesz żeby poczuć się gorzej. Dlatego, jeżeli już porównujesz się z innymi, a uniknięcie tego jest niemalże niemożliwe, to może warto wtedy zastosować pewną przeciwwagę i wziąć pod uwagę fakt, że jest mnóstwo osób, które mają znacznie mniej lub które są w znacznie gorszej sytuacji niż Ty. Wtedy przynajmniej jesteś trochę bardziej  w porządku względem siebie i nie cierpisz tak bardzo, jeżeli już.

Inspiracja zamiast zazdrości

Porównywanie się z innymi może przybierać również zdrowszą formę, a mianowicie, kiedy inni stanowią dla Ciebie inspirację, kiedy motywują Cię do osiągnięcia tego samego co oni lub nawet do sięgnięcia po więcej. Jeżeli nie zazdrościsz im, ale stawiasz ich, jako pewien wzór do naśladowania, wtedy masz do czynienia z czymś wartościowym, z czymś, co może Cię uskrzydlać i dawać niezłego kopa, aby pójść naprzód.

Z kim warto się porównywać?

A może porównywanie się z innymi nie ma żadnego sensu i należy dokonać tutaj pewnego przewrotu, jeżeli już chcemy coś porównywać? Może bardziej powinniśmy się skupić na samych sobie i porównywać siebie z dnia wczorajszego do siebie z dnia dzisiejszego? Może okazać się, że to jest znacznie zdrowszy sposób na życie, starając się dzisiaj być lepszą wersją siebie z dnia wczorajszego. Pojawia się tutaj przestrzeń na to, aby nie zazdrościć innym tego co mają, aby ich wspierać w tym, aby oni również starali się być lepszą wersją siebie z dnia poprzedniego. Jak sądzisz, co będzie dla Ciebie zdrowsze – porównywanie się z innymi czy samodoskonalenie się i wspieranie innych w ich zmaganiach?  Odpowiedz sobie na to pytanie, bo ono może mieć istotny wpływ na to, jak się będziesz czuł oraz jakie rezultaty będziesz osiągał w życiu. Wiem, że to może nie być proste, w świecie ciągłych porównań, jednak dzięki temu możesz bardzo wiele zyskać, nie tylko jeżeli chodzi o Twoje samopoczucie, zdrowie, ale również, mając dużo lepsze relacje z innymi.

Ćwiczenie, które wiele zmienia

Przy okazji, warto również zwrócić tutaj uwagę na to, że to, co zazwyczaj nas bardzo uszczęśliwia to postęp, to to, że poszliśmy krok naprzód w pewnej dziedzinie naszego życia. Właśnie wtedy, porównywanie siebie z dnia poprzedniego do dnia dzisiejszego, daje nam szansę na zaobserwowanie pewnego postępu lub jego braku,  co jest wspaniałym ćwiczeniem samodoskonalenia się, ponieważ możesz ciągle, w sposób świadomy, starać się być troszkę lepszy, a robisz to dzięki temu, że sam się oceniasz, zadając sobie codziennie kilka bardzo istotnych dla Ciebie pytań oraz oceniając się na skali od 0 do 10, to jak Ci poszło, starając się następnego dnia poprawić wynik z dnia poprzedniego, wyciągając stosowne wnioski.

Jak się doskonalić?

Wybierz kilka najważniejszych obszarów swojego życia, takie nad którymi chcesz  popracować, np. rodzina, zdrowie, przyjaciele, praca, pieniądze itd., następnie napisz sobie pytania, zaczynając je od: „ Czy dołożyłem wszelkich starań, aby…?, np. „Czy dołożyłem wszelkich starań, aby popracować nad swoim zdrowiem?, Czy dołożyłem wszelkich starań, aby mieć lepsze relacje ze swoimi dziećmi?, Czy dołożyłem wszelkich starań, aby przyłożyć się w pracy?, Czy dołożyłem wszelkich starań, aby wysłuchać innych?„ itd. Najlepiej zrób to w jakimś arkuszu kalkulacyjnym. W ten sposób nie będziesz musiał ciągle przepisywać tych samych pytań. Następnie odczytaj sobie swoje pytania i oceniaj się na skali od 0 do 10, mając na uwadze, że im większa wartość, tym byłeś lepszy. Najlepiej robić to wieczorem, kiedy masz już pełen obraz całego dnia. Po kilku dniach będziesz bardziej świadomy tego jak Ci idzie oraz będziesz mógł wyciągnąć pewne wnioski, a wdrażając je, będziesz w stanie uczyć się na własnych błędach i stawać się coraz lepszy. Po zebraniu już pewnych obserwacji, możesz dojść do wniosku, że pewne obszary w Twoim życiu, nie są dla Ciebie tak ważne, jak początkowo myślałeś, a zatem, możesz je skreślić z listy codziennych pytań lub zamienić na jakieś inne, bardziej istotne.

Jest to świetna metoda samodoskonalenia się oraz osiągania postępu we własnym życiu. To, co tutaj jest również bardzo istotne, to to, że ta metoda zajmuje bardzo mało czasu, a może wnieść tak wiele do Twojego życia, wystarczy dosłownie parę minut dziennie na to, aby zastanowić się nad tym, jaki faktycznie był to dzień i czy dzisiaj byłeś lepszą wersją siebie z dnia poprzedniego, czy może musisz jeszcze bardziej przyłożyć się, a także, co możesz zrobić, aby następnego dnia było lepiej, aby dokonać upragnionego Postępu. Dodatkowym atutem tego ćwiczenia jest fakt, że wiesz, że pracujesz nad sobą, że nie żyjesz tylko z dnia na dzień, ciągle popełniając te same błędy, ale dokładasz starań, żeby osiągnąć coś więcej dla siebie oraz dla innych.

Zastanów się nad tym, jak by to było, gdybyś faktycznie pracował nad sobą, nad tym, co naprawdę jest ważne w Twoim życiu? Przecież doskonale zdajesz sobie z tego sprawę, że jeśli czegoś nie oceniasz, nie kontrolujesz, to nie możesz tym dobrze zarządzać, ponieważ faktycznie nie wiesz, gdzie jesteś, a jeżeli tego nie wiesz, to trudno Ci będzie podejmować jakieś rozsądne decyzje.

Mam nadzieję, że ten artykuł, chociaż w niewielkim stopniu, pozytywnie wpłynie na Twoje życie oraz samopoczucie, jednak znów wszystko zależy od tego, czy będziesz chciał skorzystać z wiedzy i zastosować ją w praktyce. Jeżeli spodobał Ci się ten wpis na blogu, to podziel się nim z innymi. Jeżeli  chcesz być informowany na bieżąco o nowych wpisach na moim blogu oraz materiałach wideo lub audio, to zapraszam Cię do subskrypcji mojego newslettera. Jeżeli wolisz jednak zdać się na przypadek, niech i tak będzie.

O MNIE
Tomasz Baryła

Od wielu lat studiuje szeroko pojętą wiedzę na temat skuteczności, osiągania celów, a także, jak radzić sobie z własnymi ograniczeniami, aby dzielić się wiedzą i umiejętnościami z innymi.

Na co dzień również zajmuję się nauczaniem języka angielskiego. Można mnie znaleźć na:  https://www.angielskiyes.pl/

Więcej o mnie

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe materiały i wspólnie się rozwijać.

Aktualności
Scroll to Top