Mentalny Ja
Czyli inspiracja dla Ciebie

Jaka jest jedna rzecz, której unikasz, a która ma kolosalny wpływ na Ciebie

Jaka jest jedna rzecz, której unikasz, a która ma kolosalny wpływ na Twoje wyniki?

Tą rzeczą jest błąd. Tak strasznie boimy się popełniać błędów, że w konsekwencji czujemy się sparaliżowani i nic nie robimy, ponieważ boimy się tego, że zostaniemy negatywnie ocenieni, a to oczywiście skutecznie blokuje nasz rozwój.

Strach przed byciem ocenianym

Praktycznie przez całe życie ktoś nas ocenia, zaczynając od rodziców, szkoły, pracy, a także w życiu prywatnym. Jednak problemem tutaj nie jest sam fakt bycia ocenianym, ale to, co z tym dalej robimy. Możemy przyjąć negatywną ocenę jako porażkę, mówiąc sobie, że jestem kiepski, że sobie z tym nie radzę, i niestety to podejście mimo tego, że nie prowadzi nas do niczego dobrego, jest dużo bardziej popularne, tak, jak gdyby miało ono nam w czymś pomóc, jak gdyby to była ścieżka do sukcesu.

Możesz również potraktować błędy, pomyłki jako informację zwrotną, wskazującą nam drogę do sukcesu na zasadzie “acha, miałem skręcić w prawo, a skręciłem w lewo”. Zastanów się, które podejście pozwoli Ci zajść znacznie dalej? Czy to, kiedy przy pierwszym albo po paru błędach zrezygnujesz z obranego celu czy może kiedy każdy błąd potraktujesz jako drogowskaz, że należy iść w innym kierunku, że po prostu musisz coś zmienić, aby osiągnąć pożądany efekt.

Jakby to było, gdybyś każdą ocenę potraktował jako trampolinę do własnego sukcesu?

Jak bardzo niepopełnianie pomyłek przejęło kontrolę nad Twoim życiem?


Czy możesz otworzyć się na popełnianie pomyłek, wiedząc, że to jedyna droga do postępu?

Sukces osiągniesz idąc od pomyłki do pomyłki, dlatego pozwól sobie na nie, testuj nowe rozwiązania, opuść swoją strefę komfortu. Traktuj każdą pomyłkę jak niezbędny krok, aby osiągnąć zamierzony cel, wiedząc, że wszyscy wielcy popełnili mnóstwo błędów, aby znaleźć się na szczycie. Bardzo dobrze opisuje to cytat Michaela Jordana, uznawanego za najlepszego koszykarza wszechczasów, zamieszczony w magazynie Forbes: Spudłowałem 9000 rzutów w mojej karierze. Przegrałem prawie 300 meczy. 26 razy zaufano mi, abym oddał rzut decydujący o wyniku meczu i spudłowałem. Ponosiłem i ponoszę raz za razem porażki i dlatego właśnie osiągam sukcesy.


Pomyłki, błędy to drogowskazy albo linia mety. Tylko Ty zdecydujesz, jak daleko chcesz zajść.

W artykule wykorzystano zdjęcie:
Photo by Kenny Eliason on Unsplash

oraz cytat ze strony: https://www.forbes.com/quotes/11194/

O MNIE
Tomasz Baryła

Od wielu lat studiuje szeroko pojętą wiedzę na temat skuteczności, osiągania celów, a także, jak radzić sobie z własnymi ograniczeniami, aby dzielić się wiedzą i umiejętnościami z innymi.

Na co dzień również zajmuję się nauczaniem języka angielskiego. Można mnie znaleźć na:  https://www.angielskiyes.pl/

Więcej o mnie

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe materiały i wspólnie się rozwijać.

Aktualności
Scroll to Top