Mentalny Ja
Czyli inspiracja dla Ciebie

Dlaczego Twoje życie wcale nie jest ważne- to bujda w którą wierzysz

paradoksOd czasu do czasu pewnie słyszysz albo może Ty sam to mówisz, że firmy muszą analizować swoją działalność, aby w ten oto sposób stawały się coraz lepsze, bardziej konkurencyjne oraz aby w lepszy sposób zaspokajały potrzeby swoich klientów. Nasuwa się pytanie o to, jaki wpływ to mogłoby mieć, gdybyś tą zasadę analizowania poczynań firmy wprowadził we własne życie, czyli zaczął analizować własne życie ale nie od czasu do czasu, kiedy dotykają Cię jakieś większe problemy życiowe, ale na bieżąco, czyli nawet wtedy kiedy wiedzie Ci się bardzo dobrze.

Jakoś dziwnie się składa, że kiedy jesteś pytany o to, co jest ważniejsze dla Ciebie, praca czy Twoje życie prywatne, zazwyczaj odpowiadasz, że Twoje życie prywatne. Ale czy to prawda? Być może

masz tutaj do czynienia z pewnym paradoksem, tzn. z jednej strony mówisz, że życie prywatne jest ważniejsze niż praca, jednak z drugiej strony, to co jest monitorowane w Twoim życiu, o ile jest, to właśnie to, jak sobie radzisz w pracy a nie w życiu prywatnym.

 Z pewnością doskonale znane Ci jest powiedzenie, że znacznie lepiej jest zapobiegać problemom, niż później naprawiać szkody. Niestety sama znajomość tego powiedzenia jeszcze nie czyni Twojego życia lepszym. To co jest istotne tutaj, to czy podejmujesz jakieś bardzo konkretne działania w tym kierunku czy może raczej przyjąłeś postawę bardziej reaktywną czyli czekasz tak długo jak można a potem starasz się gasić zaistniały pożar. Jak dobrze wiesz, czekanie z reakcją do niemalże ostatniej chwili, kiedy coś niepokojącego zaczęło się pojawiać w Twoim życiu, rzadko będzie miało pozytywne skutki.

Dlaczego nie jesteś zmotywowany aby działać?

Jednym z podstawowym czynników, który wpływa na to, że nie podejmujesz odpowiednich działań jest brak wizji, tego co nastąpi później. Czyli zanadto skupiasz się na bieżącej przyjemności nicnierobienia, a  za  mało myślisz o długoterminowych konsekwencjach bierności.  Jak doskonale się orientujesz, problemy zazwyczaj wracają jak bumerang. To, że się pozbędziesz ich na jakiś czas nie oznacza, że one znikną, wręcz przeciwnie, wracają tylko teraz już są znacznie potężniejsze niż  były. Po pierwsze z powodu czasu który upłynął, a który został zmarnowany, co powoduje, że musisz pracować znacznie bardziej intensywnie, znacznie szybciej, a po drugie , takie działanie sprzyja popełnianiu błędów, ponieważ brak Ci już czasu na jakąś głębszą refleksję i wyciągnięcie z niej wniosków. Czasami możesz usłyszeć kogoś mówiącego, że lepiej pracuje mu się pod presją, jednak z badań wynika coś zupełnie odwrotnego, a mianowicie, że ludzie pracujący pod presją popełniają znacznie więcej błędów. Są to zwykłe wymówki, aby nic nie robić.

Czy wiesz, że sam planujesz swoje problemy? Czyli rozwój osobisty na opak

Jeśli wiesz, że coś jest nie tak z Twoim samochodem ale odkładasz decyzję, aby go naprawić, to sam planujesz Swoje problemy. Później może przydarzyć Ci się jedna z wielu sytuacji np. musisz nagle gdzieś wyjechać albo też musisz podjechać w nocy z dzieckiem do lekarza, jednak teraz role się odmieniają. Przedtem Ty miałeś Swój samochód w głębokim poważaniu, teraz jest odwrotnie. Możesz mieć nawet wrażenie, że nie wiadomo czemu jednak Twój samochód odmówił Ci posłuszeństwa. Oczywiście to nie koniec tego przedstawienia. Teraz zaczynasz narzekać na cholerny samochód, na pecha, który zawsze towarzyszy Ci w życiu oraz na to, jaki to głupi jesteś. Ale czy faktycznie jesteś nienormalny? Raczej nie, przecież wszystko to bardzo skrupulatnie zaplanowałeś, chociaż nie wiadomo dlaczego oczekiwałeś innego efektu. Przecież gdyby ktoś zapytał cię o to, co zrobić aby mieć problemy z samochodem, to mógłbyś mu odpowiedzieć, „ Kiedy widzisz, że coś niepokojącego dzieje się z twoim samochodem, po prostu ignoruj to, tak długo, aż  w końcu nie będziesz mógł jeździć w ogóle”.

Jak osiągnąć sukces albo jak ponieść porażkę? – Zdecyduj Sam

 Jak widzisz, recepta na porażkę jest bardzo prosta, nie rób nic oczekując, że coś się samo zrobi, że będziesz miał lepszą pracę, że będziesz miał więcej klientów, że będziesz w lepszej kondycji fizycznej, że zdobędziesz nowe umiejętności, wreszcie że będziesz miał więcej pieniędzy i lepsze relacje z ludźmi na których Ci zależy.

Niestety to tak nie działa, aby osiągać określone efekty, aby być skutecznym, aby być znacznie bliżej wymarzonego obrazu swojego życia, potrzebujesz zaplanować to co chcesz osiągnąć, a także potrzebujesz dużej klarowności na temat tego, gdzie chcesz być w przyszłości, jednakże przedtem warto ustalić to, jakie obszary Twojego życia są istotne dla Ciebie i na czym chciałbyś się skupić.

Jak ocenić swoje życie?

Jedną z prostych metod oceny tego gdzie  jesteś na drodze Twego życia, jest tzw. koło życia. Oto jak wygląda ta technika:

  • Najpierw określ ważne obszary Twojego życia, np. relacje z rodziną, zdrowie, pieniądze, kariera, rozwój osobisty, życie duchowe, zabawa itd.
  • Narysuj jedno koło i podziel je na tyle równych części ile wybrałeś ważnych obszarów w Swoim życiu.
  • Sam środek koła oznacza zero % a zewnętrzna krawędź koła oznacza 100%
  • Zaznacz w każdym ważnym obszarze życia gdzie obecnie jesteś, np. zdrowie 70 %, pieniądze 50 %, zabawa 20 % , itd.
  • Połącz zaznaczone punkty procentowe ze sobą dookoła.

Widząc koło lub zazwyczaj wielokąt, który narysowałeś, wyciągnij wnioski na temat tego na czym warto pracować biorąc pod uwagę to, że wynik bardzo dobry otrzymujesz wtedy, kiedy z połączonych punktów otrzymasz ładne , duże, koło.  Oznacza to, że utrzymujesz idealny balans we własnym życiu. Czyli wszystkie ważne obszary w życiu oceniłeś na 100%, co dokładnie pokrywa się z zewnętrzną krawędzią Twojego koła życia. Oczywiście jest to stan idealny, z którym z dużym prawdopodobieństwem, nigdy się nie spotkamy, zgodnie z doskonale znanym Ci powiedzeniem „Nikt nie jest perfekcyjny”. Zazwyczaj koło które narysujemy będzie dosyć zdeformowane.

Dlaczego warto mieć samochód z dużymi kołami?

Po wykonaniu koła życia możesz zadać sobie pytania:

 Czy chciałbym mieć takie koła w samochodzie?

Czy wygodnie jechałoby mi się samochodem z takimi kołami?

Czasami możesz spotkać się z przypadkiem kiedy faktycznie koło życia wygląda całkiem foremnie, czyli faktycznie masz do czynienia z kołem, a  nie z jakimś dziwacznym wielokątem, jednak zazwyczaj to koło jest malutkie. W związku z tym warto zadać sobie pytanie o to czy samochodem z takimi małymi kołami łatwo będę pokonywał nierówności (trudności) na drodze życia. Takie pytanie może dać Ci do myślenia, że może nadszedł czas aby choć trochę podnieść swoje standardy oraz oczekiwania. Warto również zaplanować regularne wykonywanie takiego ćwiczenia w postaci koła życia, aby mieć kontrolę nad tym gdzie zdążamy, nawet jeśli jesteś bardzo usatysfakcjonowany jakością własnego życia, po to aby Twój wczorajszy sukces nie stał się jutrzejszą porażką, ponieważ przestałeś zwracać uwagę oraz analizować to co jest najważniejsze w Twoim życiu.

Koło życia w biznesie

Opisane koło życia może mieć również inne zastosowanie np. w biznesie. Jeżeli chciałbyś popracować nad swoimi rezultatami, nad Swoją efektywnością, to również możesz to zrobić w bardzo podobny sposób, czyli znów wybierasz ważne obszary z Twojego życia, tym razem biznesowego, a następnie tak, jak już to wcześniej zostało przedstawione, nanosisz je na koło, które zostało podzielone na dokładnie taką samą ilość równych pól ile wybrałeś ważnych obszarów życia biznesowego, a następnie dokonujesz procentowej oceny satysfakcji w każdym z nich i łączysz wszystkie punkty dookoła ze sobą. W ten oto sposób możesz zobaczyć pełny obraz tego jak wygląda jakość Twojej pracy, szczególnie wtedy kiedy określone oznaczenia procentowe będą odzwierciedlały coś bardzo realnego a nie tylko Twoją subiektywną ocenę, na przykład,  jeżeli wiesz, że dzwonienie do klientów jest bardzo ważnym aspektem Twojej pracy oraz wiesz dokładnie ile telefonów powinieneś wykonać dziennie, aby ocenić się na 100 %, to znacznie łatwiej będzie Ci się oceniać obiektywnie, ponieważ będziesz dysponował twardymi danymi czyli liczbami, oczywiście mając na uwadze to, że kiedy dzwonisz do klienta, to dzwonisz w konkretnym celu a nie po to żeby tylko nabijać sobie statystyki.

Pewnie zdajesz sobie sprawę z tego, że nie wszystkie ważne obszary życia będą mogły w jakiś sposób być poparte liczbami, w związku z tym, w takiej sytuacji będziesz musiał  skorzystać z oceny jakościowej, czyli sam lub z pomocą innych osób ocenisz procentowo własny progres. Co ciekawe, kiedy nabierzesz wprawy, takie koło życia możesz stosować na co dzień, mając większą kontrolę nad tym dokąd ostatecznie dojdziesz, czego Ci serdecznie życzę.

Zapraszam również do przeczytania:

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis na blogu to proszę Cię bardzo podziel się nim z innymi. Jeżeli  chcesz być informowany na bieżąco o nowych wpisach na moim blogu oraz materiałach wideo, to zapraszam Cię do subskrypcji mojego newslettera. Po prostu przejdź na sam dół mojej strony i wpisz Swój adres e-mail, a następnie potwierdź Swoją subskrypcję przez otwarcie Swojej skrzynki mailowej i potwierdzenie chęci otrzymywania wiadomości ode mnie. Twoja subskrypcja to ogromna pomoc jeżeli chodzi o moje działania marketingowe, za co z góry serdecznie Ci dziękuję.

O MNIE
Tomasz Baryła

Od wielu lat studiuje szeroko pojętą wiedzę na temat skuteczności, osiągania celów, a także, jak radzić sobie z własnymi ograniczeniami, aby dzielić się wiedzą i umiejętnościami z innymi.

Na co dzień również zajmuję się nauczaniem języka angielskiego. Można mnie znaleźć na:  https://www.angielskiyes.pl/

Więcej o mnie

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe materiały i wspólnie się rozwijać.

Aktualności
Scroll to Top