Mentalny Ja
Czyli inspiracja dla Ciebie

Dlaczego nie działasz oraz co zrobić aby zmotywować się do działania?

1Czy zadajesz sobie pytania, dlaczego nie działam, dlaczego ciągle tkwię w tym samym miejscu? Jeżeli tak , to gratuluję, ponieważ wielu z nas tego nie robi, z uwagi na to, że nie jesteśmy tego świadomi albo też zachowujemy się w taki sposób jak gdyby do nas nie dotarło to, że aby coś zmienić zazwyczaj należy podjąć jakieś konkretne kroki w tym kierunku. Czasami może słyszysz z czyichś ust albo sam mówisz: „Poczekaj aż problem sam się rozwiąże”.

Jednak , czy to prawda, czy może nie całkiem ? Jakie są twoje doświadczenia z tym związane? Jak często coś się samo rozwiązuje w najbardziej optymalny dla ciebie sposób? Oczywiście w życiu ciągle dochodzi do pewnych zmian ale czy są to te zmiany, których oczekujesz, czy może wszystko dzieje się, jak gdyby bez twojego udziału, tak jakbyś oglądał film i był biernym widzem tego, co się wydarza wokół ciebie.

Bardzo często nie działamy, bo nie czujemy się odpowiedzialni za nasze życie tzn. uważasz, że nie poniesiesz żadnych konsekwencji tego, że nie działasz, ale czy tak jest faktycznie? Czy rzeczywiście nie ponosisz konsekwencji zaniechania działania? Jeżeli przyjrzysz się uważnie swemu życiu, szczególnie kiedy zrobisz to z długopisem i kartką, to możesz się bardzo zdziwić jak wiele okazji Ci uciekło oraz jak wiele razy zachowałeś się bardzo biernie, co miało konkretne, bardzo wymierne skutki, z których może nie do końca zdawałeś sobie sprawę. Jeżeli chcesz pozbyć się nadmiernej wagi ale mówisz sobie: „ Tego pączka mogę sobie jeszcze zjeść”, to to jest właśnie ten moment, kiedy uważasz, że nie poniesiesz żadnych konsekwencji tego czynu, a jeżeli nawet zdajesz sobie z tego sprawę, to i tak zazwyczaj nie czujesz tego. To jest tak samo, kiedy ktoś mówi o bilionach złotych. Faktycznie to wiemy, że to jest dużo ale jak dużo, z tym już jest pewien problem, szczególnie jeśli nie masz punktu odniesienia i nie umiesz porównać tego z niczym innym. Można to również przyrównać do sytuacji kiedy politycy obiecują nam gruszki na wierzbie, nawet wtedy, kiedy mówią nam ile dana inwestycja czy reforma będzie kosztowała. Zazwyczaj w takiej sytuacji nie czujemy, że to są nasze pieniądze. Mamy wrażenie, że ktoś inny za to zapłaci. Jeżeli natomiast usłyszałbyś, że dana decyzja będzie kosztowała określoną sumę pieniędzy i w konsekwencji tego będziesz musiał np. co miesiąc wyjąć 200 złotych z twojego portfela, a co gorsze, będziesz miał lukę w domowym budżecie, to myślę, że wielu z nas znacznie bardziej wnikliwie przyglądałoby się politykom oraz temu w jaki sposób nasze pieniądze są wydawane. Motywacja jest zupełnie inna .

Podobnie wygląda sprawa kiedy mówisz sobie, że popracujesz nad czymś następnego dnia. Bardzo często pozwalasz sobie na to, bo nie czujesz konsekwencji twojej decyzji, skupiasz się tylko na bieżącym momencie, czyli chwilowej uldze, po prostu brak Ci tutaj perspektywy długoterminowej.Gdyby jednak sytuacja wyglądała inaczej, np. wiedziałbyś, że w każdym momencie możesz zostać zwolnionym z pracy, jeśli nie wykonasz pewnego zadania, to zapewne, jeżeli zależałoby Ci na tej pracy, zadanie wykonałbyś od razu. Dlaczego? Ponieważ tutaj masz bardzo konkretne, namacalne konsekwencje, które istotnie mogą wpłynąć na twoje życie.A co powiesz na to, żeby wprowadzać własne konsekwencje nie zrobienia czegoś np. jeśli nie odwiedzisz danego klienta, którego miałeś odwiedzić, nie zobaczysz dzisiaj meczu czy może jakiegoś interesującego filmu. Jeśli zjesz więcej kanapek niż zaplanowałeś sobie , nie pójdziesz do kina. Wiem, że jest to dość ekstremalne podejście, jednakże właśnie w tym momencie traktujemy sprawę bardzo poważnie. Tak naprawdę właśnie teraz pokazujemy, jak ważne coś dla nas jest, jak bardzo nam zależy na czymś.

Klarowny widok konsekwencji niedziałania, to bardzo prosty sposób na zwiększenie własnej motywacji do działania . Oczywiście to jest tylko jeden z wielu sposobów motywowania siebie oraz innych, jednakże bardzo a bardzo konkretny i co za tym idzie rzeczywiście skuteczny, ponieważ wykorzystujesz tutaj pewną dźwignię motywacyjną aby otrzymać konkretne rezultaty, a oto przecież nam chodzi, więc może już nadszedł najwyższy czas aby motywować oraz inspirować się do działania poprzez widok konkretnych konsekwencji .

O MNIE
Tomasz Baryła

Od wielu lat studiuje szeroko pojętą wiedzę na temat skuteczności, osiągania celów, a także, jak radzić sobie z własnymi ograniczeniami, aby dzielić się wiedzą i umiejętnościami z innymi.

Na co dzień również zajmuję się nauczaniem języka angielskiego. Można mnie znaleźć na:  https://www.angielskiyes.pl/

Więcej o mnie

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe materiały i wspólnie się rozwijać.

Aktualności
Scroll to Top