Mentalny Ja
Czyli inspiracja dla Ciebie

Czy masz na tyle odwagi, motywacji, aby dowiedzieć się, jak faktycznie jest?

3Czy zadajesz sobie pytanie w jakich kwestiach w moim życiu karmie się iluzjami? Myślę, że to jest bardzo ważne pytanie, szczególnie kiedy oczekujemy zmian w życiu na lepsze. Jak możesz oczekiwać poprawy bieżącej sytuacji, kiedy nie wiesz tak naprawdę, jak sytuacja wygląda w rzeczywistości? W jakich obszarach życia dokonujesz samookłamywania siebie, aby poczuć się lepiej przez chwilę , aby zapomnieć? Czy to Ci coś przypomina? Czy to nie wygląda, jak branie jakichś środków odurzających czy też upijanie się, po to aby zapomnieć? Czy uprawiasz pijaństwo mentalne? Czy wydaje Ci się, że jak odwrócisz głowę, to coś się zmieni w tej sytuacji? Odpowiedź znasz -mała szansa, praktycznie nie istniejąca. Nic się nie zmieni oprócz tego, że czas upłynie, a Ty dalej będziesz stał, tam gdzie byłeś, tyle że problemy bardzo często zachowują się jak kulka śniegu, która na początku jest bardzo mała, niepozorna ale z czasem może przerodzić się w olbrzymią kulę niszczącą wszystko, co napotka na swojej drodze. Czy jesteś zainteresowany taką sytuacją? Oczywiście, że nie! To dlaczego odwracasz głowę? Dlaczego przymykasz oczy na sprawy oczywiste?

Proponuję Ci proste ćwiczenie dotyczące samoświadomości. Zadaj sobie pytanie: jakie obszary życia próbuję ignorować? Wymień je bardzo dokładnie np. waga, finanse, praca, rozwój osobisty, relacje z innymi, wszechobecny pesymizm, brak panowania nad swoimi emocjami. Już sama świadomość tego to bardzo dużo, ponieważ wiele osób nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, że tak robi. Jeżeli do tego faktycznie przygotujesz listę na piśmie i przeanalizujesz to, dlaczego tak robisz, to jest duża szansa, że przynajmniej w pewnych obszarach Twojego życia coś może zacząć się zmieniać. A jeżeli wesprzesz to świadomymi i zaplanowanymi działaniami mającymi pomóc Ci osiągnąć to, co chcesz, to wtedy naprawdę rządzisz!

Pamiętam jak pewnego razu sporządziłem listę swoich wydatków i zarobków miesięcznych, którą to faktycznie w tym czasie prowadziłem już od kilku lat, ale tym razem przeanalizowałem ją bardzo dokładnie. Doznałem niesamowitego oświecenia, bo tak naprawdę po raz pierwszy zauważyłem, gdzie faktycznie byłem. Wtedy właśnie poczułem ogromną motywację do tego, żeby zacząć działać w inny sposób. W sposób świadomy, zaplanowany, zmierzający do konkretnego celu.

A zatem, nie zadawalaj się byle jaką odpowiedzią na pytanie, dlaczego tak postępuję, dlaczego „udaję Greka”. Odpowiedź typu: „ bo mi się nie chce.” -zazwyczaj nie jest wystarczającym wyjaśnieniem. Idź dalej, drąż temat. Zaakceptuj tę pierwszą odpowiedź i podziękuj za nią a jednocześnie zadaj pytanie: jakie są inne powody, że tak robię? Zadawaj to pytanie tak długo, aż poczujesz, że usłyszałeś prawdziwe przyczyny. Nie chodzi tutaj o to, żeby się biczować, bo taka sytuacja nie ma sensu. Po pierwsze możesz się poczuć nie najlepiej, a po drugie w takim stanie mentalnym może być ciężko podejmować właściwe decyzje. Istotą tego ćwiczenia jest abyś stanął twarzą w twarz z rzeczywistością, bo właśnie teraz masz szansę aby otworzyć oczy na pewne mniej świadome aspekty życia i być bardziej tu i teraz, a nie w matriksie, świecie wirtualnym, który sam sobie stworzyłeś.

Dlaczego przymykam oczy na pewne sprawy mojego życia i co to jest? Boisz się? Głupio ci? Ok, zdarza się. Pamiętaj, że po pierwsze, to nikt nie jest perfekcyjny, a po drugie, to dzięki temu możesz się czegoś nauczyć i dowiedzieć o sobie. Co więcej posiadłeś wiedzę, z której możesz korzystać cały czas. Mało tego, może zechcesz zainspirować innych. Dodasz im motywacji oraz energii aby oni również otworzyli oczy i stali się przebudzeni, bo wtedy są konkretne podstawy, aby wiele dobrego się zdarzyło, nie tylko u Ciebie ale także w firmie, w której pracujesz. Ta umiejętność zadawania właściwego pytania, nie jest ograniczona tylko do Ciebie jako jednostki. Zastanów się w jakich obszarach życia biznesowego Ty oraz Twoi współpracownicy, odwracacie wzrok, aby nie zobaczyć pewnych rzeczy w Waszej firmie. Jakie są tego przyczyny i co możecie z tym zrobić?

Mam nadzieję, że ten artykuł, w jakiś sposób wpłynie na Ciebie, na Twoją firmę. Da Ci trochę do myślenia, a zarazem poczujesz choćby małą iskierkę motywacji do bycia bardziej świadomym oraz ograniczenia roli sposobu myślenia oraz słów „ wydaje mi się” na rzecz „wiem, bo sprawdziłem to”. Wykorzystaj tę wiedzę, bo tylko wtedy ona ma moc! Jeśli nic nie zrobisz z nową bądź też odświeżoną wiedzą, to tak naprawdę straciłeś czas. Nie pozwól Sobie na to – choć tym razem. Stać Cię na dużo więcej i Ty dobrze o tym wiesz. Więc teraz zadaj sobie pytanie, dlaczego akceptuje rzeczy, które mogę zmienić i zacznij działać.

O MNIE
Tomasz Baryła

Od wielu lat studiuje szeroko pojętą wiedzę na temat skuteczności, osiągania celów, a także, jak radzić sobie z własnymi ograniczeniami, aby dzielić się wiedzą i umiejętnościami z innymi.

Na co dzień również zajmuję się nauczaniem języka angielskiego. Można mnie znaleźć na:  https://www.angielskiyes.pl/

Więcej o mnie

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe materiały i wspólnie się rozwijać.

Aktualności
Scroll to Top