Mentalny Ja
Czyli inspiracja dla Ciebie

Co zrobić, aby wygrać ze sobą?

Najpierw odpowiedz sobie na pytanie: “Dlaczego się poddajesz?”. Oczywiście, powodów może być wiele, np. chcesz zrealizować cel, który nie jest dla Ciebie atrakcyjny, czyli tak naprawdę, nie chcesz go osiągnąć, to tylko jedno albo co najwyżej parodniowa zachcianka, o której bardzo szybko zapomnisz.

Inną, częstą przypadłością jest zła organizacja np. nie wyznaczasz sobie żadnego konkretnego czasu na realizację danego zadania, po prostu opierasz się na myśleniu życzeniowym, czyli chcę tego, ale nigdy tego nie zrobię, chyba że jakoś to się samo stanie.

Jeden superistotny element, który zmienia wiele

Dzisiaj jednak, chcę poruszyć inny superistotny element, który ma wpływ na to jak się postrzegasz, w kategoriach skuteczności realizowania własnych wizji, osiągania celów, a w konsekwencji na poczucie własnej wartości. Chodzi tutaj o to, na czym się skupiasz.

Częsty błąd

Często popełniasz błąd, ponieważ koncentrujesz się na wynikach, które otrzymujesz, a nie na samym procesie, czyli na poszczególnych krokach. O ile skupiasz się na wynikach i chodzi tutaj o realizację celu krótkoterminowego, wszystko jest ok, to właściwe podejście. Jeżeli jednak chciałabyś osiągnąć coś, co wymaga dużo większego wysiłku oraz zaangażowanego czasu, wtedy skupienie na wynikach będzie działało przeciwko Tobie, a winowajcą są tutaj nierealne czy też absurdalne oczekiwania.

Jak rozwinąć wiarę w siebie?

Zupełnie inaczej jest, kiedy skupiasz się na procesie, ponieważ wtedy nie towarzyszy Ci ta cała presja, która jest charakterystyczna dla podejścia opartego na wynikach, a w związku z tym jest Ci znacznie łatwiej osiągać postęp, co więcej, regularny postęp sprawia, że wierzysz, że możesz osiągnąć to czego chcesz i właśnie w ten sposób rozwijasz wiarę w siebie oraz we własne możliwości. Dla przykładu, jeżeli będziesz chciał się nauczyć języka angielskiego, ciągle zwracając uwagę na to, że tak naprawdę to jeszcze nic nie umiesz, to strzelasz gola do własnej bramki. Jeżeli natomiast wyznaczysz sobie cel oparty na procesie np. zrobię jedną stronę ćwiczeń gramatycznych, nauczę się 10-ciu fraz, przeczytam czytankę, to zupełnie inaczej sprawy się mają, po prostu możesz zobaczyć coś namacalnego, czyli faktyczny postęp, a to zupełnie inaczej wpływa na Twoją psychikę i w konsekwencji na to co osiągasz w dłuższym terminie.

Jak widzisz, to na czym się skupiasz ma kolosalny wpływ na to, co osiągasz oraz na Twoje poczucie sprawczości czy też poczucie wartości.

W artykule wykorzystano zdjęcie:
Image by Shad0wfall from Pixabay

O MNIE
Tomasz Baryła

Od wielu lat studiuje szeroko pojętą wiedzę na temat skuteczności, osiągania celów, a także, jak radzić sobie z własnymi ograniczeniami, aby dzielić się wiedzą i umiejętnościami z innymi.

Na co dzień również zajmuję się nauczaniem języka angielskiego. Można mnie znaleźć na:  https://www.angielskiyes.pl/

Więcej o mnie

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe materiały i wspólnie się rozwijać.

Aktualności
Scroll to Top