Mentalny Ja
Czyli inspiracja dla Ciebie

Zobacz w co z tobą gra Twoje otoczenie

Zobacz co robi z tobą Twoje otoczenie

Czy zastanawiasz się nad tym jak wielki wpływ ma na Ciebie Twoje otoczenie? Przypomnij sobie jak to było np. w szkole podstawowej, a nawet średniej. Z kim spędzałeś czas oraz jaki wpływ miały na Ciebie te osoby? Czyż nie jest tak, że rodzice mówili Ci, abyś nie spędzał czasu z pewną grupą osób, która powiedzmy sobie, nie spełniała ich standardów pewnego zachowania. Oczywiście mogłeś potraktować to, jako obawy rodziców, jednak być może teraz, jak spojrzysz na to z pewnej perspektywy, może zauważysz, jak wiele było w tym prawdy. Ludzie, ale nie tylko, mają ogromny wpływ na to co robimy oraz jak się zachowujemy. Mamy to niejako  w genach, aby w pewien sposób wpasować się do otoczenia, w którym przebywamy, z wszystkimi skutkami towarzyszącymi temu. Jeżeli świadomie wybierasz otoczenie, to jest duża szansa, że ono może być bardzo pomocne w osiąganiu tego czego chcesz, i to na wielu płaszczyznach np. finansowej, zawodowej, zdrowotnej, emocjonalnej.

Weźmy pod uwagę zdrowie. Jeśli przebywasz z ludźmi, którzy w jakiś sposób dbają o zdrowie tzn.  np. chodzą do fitness klubu, starają się zdrowo odżywiać, generalnie mówiąc, prowadzą zdrowy tryb życia, jest duża szansa,  że Ty również w jakiś sposób, być może krok po kroku, zaczniesz coś robić ze swoim zdrowiem. Po prostu Twoje otoczenie wspiera Cię w tym, nawet kiedy niezupełnie jesteś tego świadom. To jest moc dobrego otoczenia.

Niestety, otoczenie działa jak miecz obosieczny, ponieważ z jednej strony może Ci pomagać, jednak z drugiej strony, może być zupełnie inne, czyli popychające Cię do tego, co może nie jest dla Ciebie najlepsze np. jeżeli chcesz popracować nad swoją wagą, jednakże w Twoim najbliższym otoczeniu nikt o to nie dba, mało tego, być może masz wrażenie, że non-stop biorą udział w pewnych nieoficjalnych zawodach na największego obżarciucha, to zdecydowanie w takiej sytuacji może być Ci bardzo ciężko osiągnąć pożądane rezultaty odnośnie Twojej wagi, po prostu na każdym metrze kwadratowym będziesz narażany na pokusy, a jak być może wiesz, również z moich wcześniejszych artykułów, siła woli działa jak mięsień, który się męczy. Im więcej razy musisz go użyć, tym większe prawdopodobieństwo, że w końcu ulegnie. Dlatego bardzo istotne jest tutaj, abyś miał świadomość tego, że duża część motywacji do działania lub jej brak, leży poza Tobą. Szczęśliwie jednak, możesz również wpływać na swoje otoczenie, aby zmieniać je na takie, które będzie Cię wspierać.

Pamiętaj, że otoczenie to nie tylko ludzie, ale również rzeczy, krótko mówiąc, wszystko to, co Cię otacza. Jeżeli otwierasz lodówkę, a na wysokości oczu znajduje się np. czekolada krzycząca „zjedz mnie!”, czy jakieś inne słodycze swoim ponętnym wyglądem zabiegają o Twoją uwagę, to mimo tego, że być może chciałeś sięgnąć po zupełnie inny produkt, już na dzień dobry musisz stoczyć wewnętrzną bitwę na temat tego, czy jednak masz zjeść jakieś słodycze czy nie. Im częściej Twoje otoczenie przypomina Ci o jakimś niepożądanym zachowaniu, Tym więcej energii tracisz na wewnętrzne bitwy. Oczywiście w prosty sposób możesz ułatwić sobie życie, starając się odsunąć od siebie wszelkie te elementy, które mają na Ciebie negatywny wpływ czy też utrudniają Ci osiągnięcie Twoich celów. Co więcej, możesz nawet uczynić te rzeczy trudno, a nawet bardzo trudno dostępnymi. Jeżeli w domu nie będziesz miał w ogóle słodyczy, to pewnie będzie Ci dużo łatwiej wieczorem odmówić sobie ich, ponieważ jest duże prawdopodobieństwo,  że nie będzie chciało Ci się ubrać i wyjść tylko po to, aby je kupić. Jest duża szansa, że inna potrzeba, a mianowicie potrzeba komfortu, wygra tym razem i nie wyjdziesz do sklepu po słodycze.

Jak masz dzieci, sprawa może być trochę trudniejsza, bo pewnie trudno zabronić dzieciom całkowicie jedzenia słodyczy. Jednakże wciąż możesz coś zrobić. Przede wszystkim, możesz kupować produkty trochę zdrowsze, jeżeli można użyć takiego określenia względem słodyczy. Po drugie, również dostęp do słodyczy nie musi być taki prosty i oczywisty. Po trzecie, jeżeli już jesz słodycze, to np. tylko w sobotę. Wiem, że może wydawać się to jakąś katorgą, jednak krok po kroku, spokojnie możesz do tego dojść. Pamiętaj, że im częściej jesz słodycze, tym częściej chcesz je konsumować, zwyczajnie napędzasz machinę, chcącą pożerać wszystko co słodkie. To jest jak nałóg. A z nałogiem może być bardzo trudno wygrać. Dlatego metoda małych kroków, może być Ci bardzo pomocna. Stopniowo, krok po kroku, jesz coraz rzadziej słodycze, i znów, im rzadziej jesz, tym mniejszą presję czujesz, aby je jeść.

Dobre otoczenie, czyli takie, które wspiera Cię w tym co chcesz osiągnąć pozwoli Ci dojść znacznie dalej niż sama siła woli, ponieważ działa tutaj pewna siła bezwładności, nawet jak nie masz szczególnej intencji robić czegoś, Twoje otoczenie popycha Cię do tego, co ma dla Ciebie znaczenie. Wpływa ono również na motywację długoterminową, czyli na tą, która naprawdę się liczy.

Co stoi na drodze do Twojego sukcesu?

Zastanów się przez chwilę nad tym, jakie przeszkody nie umożliwiają Ci osiągnięcie tego czego chcesz. Zrób tutaj wyjątek i pozwól sobie na zrzucenie odpowiedzialności z siebie na inne rzeczy. Często możesz mieć wrażenie, że jesteś do niczego, że niczego nie możesz dokonać, wręcz, że jesteś jakimś fajtłapą. Mam do Ciebie dobrą wiadomość, takie myślenie opiera się na sile woli, że musisz być twardy jak skała i nie ulec żadnej pokusie.  Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna, nie jesteśmy tak twardzi, nie jesteśmy robotami. Szarpią nami różne emocje, zachcianki, które niestety, często robią z nami co tylko chcą.

Możesz jednak pomóc sobie w dość bardzo konkretny sposób. Zacznij dużo bardziej dbać o to, czym oraz kim się otaczasz, a będzie Ci znacznie łatwiej niż myślisz. Nie będziesz tak często wystawiany na próbę, a to umożliwi Ci w sposób dużo prostszy zbudowanie dobrych nawyków, które później będą dla Ciebie dodatkowym wsparciem. Co więcej, Twoja siła woli również będzie silniejsza, czyli będziesz znacznie bardziej odporny, aby radzić sobie z pewnymi przeciwnościami. W ten o to prosty sposób może się okazać, że wcale nie jesteś taki słaby jak być może myślisz, oraz że możesz dużo więcej niż Ci się wydaje. Zadbaj o swoje otoczenie a ono zadba o Ciebie.

Mam nadzieję, że ten artykuł, chociaż w niewielkim stopniu, pozytywnie wpłynie na Twoje życie oraz samopoczucie. Jeżeli spodobał Ci się ten wpis na blogu, to podziel się nim z innymi. Jeżeli  chcesz być informowany na bieżąco o nowych wpisach na moim blogu oraz materiałach wideo lub audio, to zapraszam Cię do subskrypcji mojego newslettera.

Posłuchaj: W co z Tobą gra Twoje otoczenieNo i co zrobisz?

Tylko dwa słowa, ale jaka różnica

Jedna rzecz, która albo Cię pogrąża albo cię wspiera

Jak radzić sobie ze strachem?

W materiale wykorzystano muzykę:
http://www.bensound.com/royalty-free-music

Tekst: Tomasz Baryła

O MNIE
Tomasz Baryła

Od wielu lat studiuje szeroko pojętą wiedzę na temat skuteczności, osiągania celów, a także, jak radzić sobie z własnymi ograniczeniami, aby dzielić się wiedzą i umiejętnościami z innymi.

Na co dzień również zajmuję się nauczaniem języka angielskiego. Można mnie znaleźć na:  https://www.angielskiyes.pl/

Więcej o mnie

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe materiały i wspólnie się rozwijać.

Aktualności
Scroll to Top