Mentalny Ja
Czyli inspiracja dla Ciebie

Choć, nauczę Cię podróżować w czasie!

Jak sobie pomóc przetrwać przez trudny czas?W życiu jak i w biznesie zdarza Ci się wiele trudnych momentów, w których to być może nie bardzo wiesz jak sobie poradzić czy też co zrobić, aby być bardziej odpornym, aby nie być tak bardzo zdruzgotanym. Niezależnie od tego czy sprawa dotyczy tylko bieżącej, trudnej chwili czy może czegoś bardziej rozwlekłego w czasie, czegoś czego nie możesz załatwić w ciągu paru chwil, czegoś co wymaga od Ciebie systematyczności, poświęcenia, pewnych wyrzeczeń – właśnie ten artykuł ma na celu przyjście Ci z pomocą w takich sytuacjach.

Od czego zacząć?

Po pierwsze dobrze jest wiedzieć, a nawet więcej, mieć świadomość tego, że zazwyczaj trudne chwile przychodzą ale i odchodzą, zgodnie z myślą, którą lubię powtarzać w ciężkich chwilach, że choćby nie wiadomo co, zawsze będzie jutro. Zawsze będzie nowy dzień. A nowy dzień, to nowa szansa na coś lepszego, nawet jeżeli w chwili obecnej trudno jest nam sobie to wyobrazić. Ktoś kiedyś porównał pójście spać do śmierci, po prostu nie ma nas, nie mamy świadomości tego, że istniejemy. Wiem, że możesz mieć wrażenie, że to ciężki temat, ale idźmy dalej. Po śnie budzisz się i nastaje nowe życie. Zaczynasz od nowa. Znów masz szansę zmierzyć się z tym, co może wczoraj okazało się być zbyt trudnym, aczkolwiek teraz możesz być bogatszy o wnioski, oczywiście jeśli je wyciągnąłeś z poprzedniego dnia.

 Unikamy czy też nie chcemy trudnych chwil czy wyzwań, jednak z drugiej strony, nierzadko właśnie dzięki nim, rozwijamy się oraz uczymy się nowych rzeczy. Co więcej, to co przyszło nam z pewnymi wyrzeczeniami czy trudnościami, bardziej cenimy. Pewnie nie pomylę się znacznie, kiedy powiem, że lubimy opowiadać historie jak to było nam ciężko w szkole, w pracy czy gdzieś indziej, ale ostatecznie jednak wzięliśmy się w garść i daliśmy radę. Czujemy dumę z siebie. Czujemy pewną moc jak gdybyśmy byli bohaterami jakiejś niesamowitej historii. 

Nasuwa się pytanie o to dlaczego wobec tego mamy takie duże opory, aby stawiać czoła różnym wyzwaniom czy problemom. Być może dlatego, że spoglądamy na nasz świat z nie do końca dobrej perspektywy tzn. koncentrujemy się tylko na trudności najbliższego kroku, zapominając o tym, że właśnie ten krok jest jednym z elementów, który pozwoli Ci dojść do upragnionego celu. Widzisz tylko ścianę, jednak nie widzisz tego, że możesz ją obejść.

Odpowiednia perspektywa to klucz do radzenia sobie z trudnościami. Odpowiednia perspektywa, to nie tylko umiejętność patrzenia na sprawy z różnych kątów widzenia ale również umiejętność podróżowania w czasie. Teraz możesz powiedzieć, „Oj Tomasz, mocno przegiąłeś!”. Może tak a może nie. To zależy od tego, jak zinterpretujesz to, co teraz powiem i czego wielokrotnie doświadczasz, a mianowicie, podróży w czasie, jednak nie w wehikule czasu, a w swoim umyśle.  Kiedy przeżywasz trudne momenty w życiu, warto przypomnieć sobie inne trudne wydarzenia z przeszłości, których doświadczyłeś, a którym to, mimo tego, że wydawały się bardzo trudne, wręcz nie do pokonania, stawiłeś czoła. Po prostu przetrwałeś, dałeś rady, być może nawet nauczyłeś się czegoś co właśnie teraz możesz wykorzystać. Tutaj ważne jest, aby nie spanikować, aby zachować zimną krew, mimo tego, że sytuacja nie wygląda kolorowo, a wręcz przeciwnie, chce Ci się płakać. Po prostu musisz wziąć się w garść, a pomoże Ci w tym wiedza, że w przeszłości też nie było Ci lekko, ale jednak jakoś wyszedłeś z tego cało. Właśnie te trudne doświadczenia powodują, że teraz możesz poczuć się silniejszy, bo wiesz, że kiedyś już dałeś sobie radę, to teraz też możesz. Mało tego, możesz pójść jeszcze dalej i wziąć pod uwagę swoich znajomych, przyjaciół, członków rodziny, a nawet obcych ludzi, jeśli oni dali radę, to pewnie ja też mogę temu podołać. Tak, nie będzie łatwo, ale co z tego, im też nie było.

Podróż mentalna do przeszłości to nie wszystko. Możesz również wyobrazić sobie inną alternatywną teraźniejszość, jednak dużo trudniejszą, znacznie bardziej wymagającą, a może nawet katastroficzną, co niemal automatycznie powoduje, że czujesz się lepiej, że jednak nie jest tak źle jak mogłoby być. Co ciekawe, mimo że jest Ci bardzo ciężko, możesz nawet poczuć wdzięczność. Tutaj właśnie doświadczasz potęgi własnego umysłu. Jest to tym bardziej ważne, że często używamy  porównań do tego, aby poczuć się gorzej, mówiąc że on albo ona mają się dużo lepiej. Mają lepszy dom, samochód czy cokolwiek sobie wymyślisz. Tym razem wykorzystasz porównywanie się w znacznie lepszym celu tzn., aby sobie pomóc w trudnych czasach. Pewnie można by znaleźć miliony ludzi na świecie dla których Twoje życie mogłoby być ich marzeniem. Zdajesz sobie z tego sprawę? Poczuj to. Wczuj się w tę sytuację. Doceń to.

 Trzecim elementem podróży w czasie, jest podróż do przyszłości, jednak teraz wyobrażasz sobie jak bieżące zmagania pozytywnie wpłyną  na Ciebie w przyszłości, np. teraz ciężko ćwiczysz, ale wiesz, że dzięki temu będziesz dużo lepszy w przyszłości. Widzisz siebie jako osobę, którą chcesz być. Zdając sobie w pełni sprawę z tego, że Twoja ciężka praca nie pójdzie na marne, a wręcz odwrotnie, przyczyni się do Twojego sukcesu. Po prostu wizja lepszych czasów może utrzymać Cię na polu bitwy i dzięki temu nie poddasz się.

Pamiętaj, że trudne chwile, które przeżywasz, rodzą pewne niechciane myśli a te z kolei prowadzą Cię do niechcianych uczuć  np. złość, frustracja, niechęć, rozczarowanie i to właśnie one powodują, że jest Ci tak ciężko.  Na szczęście z tym możesz sobie poradzić, po prostu skup się na tym uczuciu, poczuj go w swoim ciele, skup na nim sto procent swoje uwagi, obserwuj go, a zobaczysz, że po pewnym czasie rozpłynie się jakby go nigdy nie było, jak  gdyby był to nieprzyjemny sen. A kiedy pojawi się znów, zrobisz dokładnie to samo. Skupisz się na nim, będziesz je obserwował, aż się rozpłynie.  To  co tutaj jest istotne, to chwila Twojej świadomości, że właśnie w tej chwili, w tym momencie, należy zastosować tę technikę w praktyce.

Mam nadzieję, że przekonałem Cię chociaż troszkę, że potrafisz podróżować w czasie. Pytanie tylko czy tego zechcesz oraz czy spróbujesz. Jeśli uważasz, że jest to wartościowy artykuł, proszę podziel się nim z innymi. Kto wie, jak bardzo możesz im pomóc. Mi oczywiście też pomożesz.  Człowieka jednak cieszy, że może zrobić coś dla innych.

Zapraszam do wysłuchania artykułu

W materiale wykorzystano muzykę:
http://www.bensound.com/royalty-free-music

O MNIE
Tomasz Baryła

Od wielu lat studiuje szeroko pojętą wiedzę na temat skuteczności, osiągania celów, a także, jak radzić sobie z własnymi ograniczeniami, aby dzielić się wiedzą i umiejętnościami z innymi.

Na co dzień również zajmuję się nauczaniem języka angielskiego. Można mnie znaleźć na:  https://www.angielskiyes.pl/

Więcej o mnie

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe materiały i wspólnie się rozwijać.

Aktualności
Scroll to Top